Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gowin za zmianami dot. finansowania studiów dziennych w uczelniach niepublicznych

Data publikacji: 2017-10-27, Data modyfikacji: 2017-10-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Gowin za zmianami dot. finansowania studiów dziennych w uczelniach niepublicznych
Wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin zapowiedział w czwartek, że jeżeli nie uda się wprowadzić ze względów politycznych finansowania z budżetu studiów dziennych w uczelniach niepublicznych, będzie dążył do wprowadzenia możliwości odliczania czesnego od podatku.

Na konferencji prasowej w Bydgoszczy Gowin podkreślił, że zgadza się z wysuwanym od wielu lat przez uczelnie niepubliczne postulatem finansowania studiów dziennych na tych uczelniach z budżetu państwa. "Z takim apelem w ubiegłym tygodniu zwrócił się do mnie podczas inauguracji na swojej uczelni w Toruniu ojciec dyrektor Tadeusz Rydzyk i zapowiedziałem, że podejmę rozmowy na ten temat" - powiedział.

"Jeżeli finansowanie studiów dziennych studentów uczelni niepublicznych okaże się niemożliwe ze względów politycznych, bo na pewno budżet państwa byłoby na to stać, wówczas będę przekonywał kolegów parlamentarzystów, a wcześniej kolegów z rządu, żeby wprowadzić przynajmniej częściowy mechanizm polegający na tym, że rodzice takich studentów, bądź oni sami, opłacając te studia będą mogli sobie koszty czesnego odliczać od podatku" - mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Gowin zwrócił uwagę, że studentów nie wolno dzielić na lepszych i gorszych, a dzisiaj są studenci dwóch kategorii: studenci, którzy mają finansowane studia z budżetu państwa i studenci, którzy muszą płacić za studia lub robią to ich rodzice.

"Jest do tego gorzkim paradoksem, że statystycznie rzecz biorąc na bezpłatnych uczelniach wyższych studiuje głównie zamożna młodzież wielkomiejska, podczas gdy na uczelniach niepublicznych statystycznie częściej studiują młodzi ludzi z mniejszych ośrodków i mniej zamożnych rodzin. Można zatem powiedzieć, że biedni płacą podwójnie, bo to z ich podatków czy podatków ich rodziców finansowane są bezpłatne studia dla zamożniejszej części młodzieży, a ta biedniejsza część musi sam sobie studia finansować. Uważam, że to jaskrawa niesprawiedliwość i pora najwyższa żeby z tą niesprawiedliwością skończyć" - ocenił szef MNiSW.

Z apelem w sprawie finansowania studiów w uczelniach niepublicznych do wicepremiera o. Tadeusz Rydzyk zwrócił się w sobotę podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Gowin w czwartek uczestniczył w kongresie "Jeden świat - wiele kultur" w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej, wygłosił wykład "Rola uniwersytetu w dialogu międzykulturowym opartym na prawdzie".

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

Jerzy Rausz
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  przysuski

  Powiat przysuski – został reaktywowany w 1999 roku. Powiat obejmujący gminy: Przysucha, Borkowice, Gielniów, Klwów, Odrzywół, Potworów, Rusinów, Wieniawa, leży w południowo-zachodniej części województwa mazowieckiego. Siedzibą władz powiatu jest miasto Przysucha. Na obszarze 800 km² mieszka tu 43 500 osób.Powiat sąsiaduje z powiatem grójeckim, białobrzeskim, radomskim, szydłowieckim, opoczyńskim i koneckim.

  Atrakcją turystyczną są m.in. liczne pomniki przyrody. Spacery w celu ich odnalezienia to doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu.      

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola